víziváros

Projekt neve: Víziváros folyamatalapú megújítása
Helyszín: Budapest
Szerzők: Horváth Bettina, Tihanyi Dominika

A 2 éves Víziváros megújítását előkészítő szakasz alapvető célkitűzése felkutatni, hogy Víziváros mitől lesz az ami: egyedi, unikális, lokális hely. Fizikaivonatkozását tekintve egyedi arculati elemek meghatározása, soft elemek meghatározása.

A két éves előkészítő szakasz a terület feltérképezésébe,vizsgálatába, identitásának meghatározásába vonja be a lakókat számos programon keresztül támogatva az utcaközösségek kiépülését, annak érdekében, hogy együtt modellezésre és lefektetésre kerüljenek az utcákat érintő közös elképzelések. A területi egységek meghatározása – Bel-Buda Belváros (Víziváros, Millenáris, Hegyalja, Hídfő),Fürdőnegyed és Újlak – a fejlesztési feladatok és lehetőségek lokalizálását is megkönnyíti. A hosszabb távú fejlesztés lehetséges irányainak meghatározását folyamatalapú közösségi bevonáson, vagyis a helyi közösség aktivizálásán keresztül célszerű végrehajtani. A lokális szintű bevonás ideális helyszíne a Víziváros, amely egyúttal a kerület és a tervezési terület határa is.

A hosszú távú, 5-10 éves léptékben értelmezhető város-rehabilitációs folyamat előkészítő fázisa a helyi közösségek, hálózatok aktivizálása, kulturális akciók tervezése és szervezése, helyi kezdeményezések felkarolása, bevonása, vagyis közösségépítő, szemléletformáló rendezvények, programok lebonyolítása az érintett területen egy közös jövőkép kialakítása érdekében. A városrehabilitációs tervezés elő két évében az a legfontosabb cél tulajdonképpen,hogy minél többen bekapcsolódjanak a közös gondolkodásba, hogy az itt élőemberek igényei és tudása, helyismerete megjelenhessen a tervezési programban.